Yangın Algılama Sistemleri


Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri konusunda Endüstriyel projelerde ve  AVM, Konut, Hastane sistemlerinde taahhüt, devreye alma, bakım ve malzeme temini konusunda hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.


Bu aşamda vermiş olduğumuz mühendislik hizmetleri dışında projelerinizde sizlere destek vermek amacıyla pek çok markanın Distribütörlüğü, Türkiye Acentalığı veya distribütör  temsilciliklerimizle hizmetlerimizi sürdürmekteyiz.


Yangın Algılama Sistemleri branşında hem aşağıda yer alan sistemlerimiz hem de geniş ürün yelpazemizle tesislerinizde ve projelerinizde sizlere hizmet vermemiz için  stok durumumuz, termin bilgilerimiz ve fiyat teklif talepleriniz konusunda iletişime geçebilirisiniz.


ÜRÜN GRUPLARIMIZ VE SİSTEMLERİMİZ:


1 - DEDEKTÖRLER

Adresli ve Konvansiyonel Sistemlere uygun farklı mahallerde farklı gereksinimlere çözüm sunan dedektör çeşitleri mevcuttur. Yangın Algılama Sistemleri konusunda esas algılayıcı sistem olarak kullanılan dedektörler ana başlıklarıyla aşağıdaki gruplarda ele alınırlar:


   a) Alev Dedektörleri

Bu gruptaki dedektörler alevden yayılan ışınları algılarlar ve alev bazlı gelişen tüm yangınlarda diğer dedektörlere (duman ve sıcaklık) nazaran daha hızlı tepki verirler. 


- UV (UltraViolet/Morötesi) Alev Dedektörleri 

- IR (InfraRed/Kızılötesi) Alev Dedektörleri 

- UV/IR Alev Dedektörleri 

- Çok Spektrumlu IR Alev Dedektörleri 


   b) Duman Dedektörleri

- Optik Duman Dedektörleri

IR ışık saçma mantığıyla çalışan bir Foto-Elektrik Duman Algılama Hücresi'ne sahiptir. Kısa devre izolatörü sayesinde  sistemde oluşabilecek bir kısa devre durumlarında hattı izole ederek korur. Foto-Elektrik duman hücresi büyük partiküllü haşerat (sinek, böcek vs.)  ve toz gibi olumsuz dış varyasyonlardan etkilenmeyen bir dizayna sahiptir. 


- İyonizasyonlu Duman Dedektörleri :

Gaz partiküllerini yangın başlangıcında tespit edecek özellikte,  üzerinde alarm durumunu gösteren bir ledi de yer alan ve gelen sinyalleri bir kez değerlendirdikten sonra ana panele göndebilen dedektörlerdir. Sızdırmaz ve paslanmaz çelik bir bölüm içerisinde eser miktarda radyoaktif element  ihtiva ederler.  Algılama alanları yaklaşık 70-100m²'dir. Normal şartlarda duman, buhar, toz bulunmayan mahallerde kullanılırlar. 


- Hava Örneklemeli Dedektörler :

Kullanılacak mahallerden çektiği havayı bir boru sistemi vasıtasıyla Hava Örnekleme Dedektörüne analiz için ileten ve algılamaya istinaden alarma geçiren bir çalışma prensibine sahiptir, normal tip dedektörlerin kullanılan bölgede bakımının zor olduğu yerlerde Hava Örneklemeli Dedektörler bakım periyodunun daha uzun olması sebebiyle tercih edilir. 


   c) Isı Dedektörleri ve Isı Artış Dedektörleri

Isı Dedektörleri hassasiyeti yüksek ve sabit sıcaklıktaki değişimleri algılayan ısı dedektörleridir, ortamın sıcaklığı belli bir seviyenin üzerine çıktığında alarm verirler.

Isı Artış Dedektörleri otam sıcaklığındaki hızlı değişikliklerini ivedi bir şekilde algılayarak uyarı verecek şekilde çalışma prensibine sahiptir.


   d) Kıvılcım Algılama Dedektörleri

Kıvılcımın tesise sıçramasından önce algılanarak toz yangını ve patlamasına karşı korunmak için kullanılır.


   e) Işın (BEAM) Tipi Dedektörler

Kızılötesi ışın vasıtasıyla alevi algılayan dedektörlerdir, özellikle algılama yapılacak alan büyükse tercih edilecek dedektörlerdendir.


f) LHD (Linear Heat Detector) - Doğrusal Isı Kablosu Dedektörleri

İçerisinde yer alan kabloların yalıtkan dış kaplamanın sistemde algılanması istenilen sıcaklığa ulaştığında erimesiyle kabloların birbirine temas etmesi ve kısa devre oluşması prensibine dayanarak yangın kontrol paneline sinyal yollarlar. Bu kısa devre mesafesi metre cinsinden panelde belirlenir ve noktasal olarak yangın algılaması yapılmasına olanak verir.


2 - Yangın Panelleri ve Yangın Panoları

Sistemin beyni niteliğindedir ve dedektörlerden gelen sinyalleri algılar, adresli sistemde hangi zone'daki hangi dedektörden alarm geldiğini tespit eder ve önceden tasarlanmış yangın senaryosuna göre tüm sistemin devreye girerek yangın ihbar mekanizmasını tetiklenmesini sağlar. Panel ve panolar Yangın Algılama Projesine uygun seçilmeli veya tasarlanmalıdır, bu husus ancak tecrübeli bir proje ekibi tarafından gerçekleştirilebilir.


3 - Yangın İhbarı için Flaşörlü Sirenler

Yangın Algılama Sistemleri devreye girdiğinde görsel ve işitsel olarak ikaz vermektedir, mahalde tercih edilebilecek farklı ses tonuna ve desibelde ses şiddetine sahiptir.


4 - Yangın Panoları için Güç Kaynağı Sistemleri (UPS, PS) ve Aküler

Yangın sistemlerinde panoların elektrik kesintilerine karşı desteklenmesini sağlayacak şekilde güç kaynakları ve sistemin gereksinimine uygun ölçü ve amperlerde aküler kullanılmalıdır. Doğru bir PS , UPS ve akü seçimi projelendirmeye uygun yapılmalıdır.


5 - Yangın İhbarı için Zil/Çan Sistemleri

Yangın algılama sistemi devreye girdiğinde panel yönlendirmesiyle sistemin ikaza geçtiğini belirten yangın ihbar zili/çanı çeşitli ölçülerde Exproof veya normal sahalara uygun seçimlerle gerçekleştirilmelidir.


6 - Yangın İhbarı için Yangın Butonu

Yangın sistemlerinde bir diğer algılama modeli yangın ihbar sistemleridir, pano veya panel bağlantısıyla sistemin tetiklenmesini sağlar, camlı, flexi ve pekçok çeşit yangın ihbar butonu mevcuttur, doğru tercih için mahal ve proje sistemine uygun seçimler yapılmalıdır.


7 - Yangın Söndürme Sistem Tesisatı

Yangın Algılama için Kablolar , Modüller , Exproof ve Normal tip Buatlar , Kablo Taşıyıcı Sistemler; Kablo Tavaları ve aksesuarları, EMT Boru ve aksesuarları , elektrik sistemlerini içermektedir.


Markalarımız: Eurofyre Türkiye , Firefly Türkiye , KAC Türkiye , Apollo Türkiye , Ziton Türkiye , Retrotec Türkiye , Retro-Tec Türkiye , CHT Türkiye , E2S Türkiye , Honeywell Türkiye , Patol Türkiye , Kentec Türkiye , Schrack Türkiye , Wago Türkiye , Skinner Türkiye , Schneider Türkiye , Terry Ferraris Türkiye , Fenwal Türkiye , Kidde Türkiye , Texecom Türkiye , SafeFire Türkiye , Omron Türkiye , ThermoCable Türkiye , Notifier Türkiye , System Sensor Türkiye , HellermannTyton Türkiye , Solo Türkiye , Turck Türkiye , Stahl Türkiye , C-Tec Türkiye , CTec Türkiye , Proline Türkiye , Cranford Controls Türkiye , Context Plus Türkiye , Phoenix Contact Türkiye , Eaton Türkiye , Pepperl Fuchs Pepperl+Fuchs Türkiye , OBO Bettermann Türkiye , Co.Si.Me. Cosime Türkiye , Ritar Türkiye , Viotech Türkiye , Genesis Türkiye , MOXA Türkiye , Calgaz Türkiye